Zoologia

Opiekuj się psem. Szczep go!

Przygarnięcie psa do swojego domu to nie tylko przyjemność i możliwość pochwalenia się nim przed swoimi przyjaciółmi czy też znajomymi. To przede wszystkim obowiązki, jakich należy mieć świadomość przed wzięciem szczeniaka do domu. Konieczne jest zapewnienie mu nie tylko odpowiedniej karmy czy miski wody, ale również przeprowadzenie odpowiednich szczepień przy pomocy lekarza weterynarii. Muszą być ona rozłożone w czasie i dopasowane do okresu życia takie małego psiaka.

W pierwszych tygodniach

Podstawowym szczepieniem, jakie musi przejść każdy szczeniak w pierwszych tygodniach swojego życia jest odrobaczenie. Wówczas to wizyta u weterynarza w celu jego zrealizowania powinna odbyć się już w 3 a następnie 5 tygodniu życia. Stosując się do tych terminów można mieć praktycznie pewność, że nie doszło do zarażenia larwami glist już w łonie matki oraz w późniejszym okresie, czyli pierwszych tygodniach życia. Kolejno trzeba zadbać o pierwsze szczepienie usankcjonowane prawem. Mianowicie chodzi o szczepienie przeciwko wściekliźnie. Prawnie należy je wykonać najpóźniej po ukończeniu przez szczeniaka trzeciego miesiąca życia zaś zdrowotnie można je zrealizować nawet po upływie dwóch pierwszych miesięcy życia naszego pupila. Następnie trzeba je powielać, co rok, aby zapewnić psiakowi bezpieczeństwo i nie narazić się samemu na kary prawne. Gdzie na początku może to być mandat 500 zł a następnie nawet sprawa sądowa czy też kara pozbawienia wolności.

Regularne szczepienia

Po wykonaniu podstawowych, wspomnianych wcześniej szczepień trzeba pamiętać również o zrealizowaniu kolejnych. Mianowicie w 6 lub 7 tygodniu życia należy udać się do weterynarza, aby zrealizować szczepienie na nosówkę i parwowirozę. Trzeba je jeszcze powtórzyć po upływie 3 tygodni wraz z serią innych – równie przydatnych. Wtedy to w 10 lub 12 tygodniu życia należy zaszczepić małego psa na leptospirozę, kaszel kenelowy oraz wirusowe zapalenie wątroby. W ten sposób powstaje pełen zestaw zabezpieczający pupila w pierwszych tygodniach życia. Należy jednak pamiętać, że nie jest on ostateczny i nie zapewni ostatecznego zabezpieczenia. Musi, bowiem zostać ponownie powtórzony w całości po 4 tygodniach.