Zoologia

Leczony i nieleczony u kotów

W przypadku ludzkiego kataru mówi się, że nieleczony trwa tydzień a leczony trwa 7 dni. Z reguły nie jest on też jakimś skomplikowanym zakażeniem czy też chorobą i nie powoduje większych komplikacji ze zdrowiem. Inaczej jest jednak u kotów gdzie koci katar może być początkiem bardzo poważnych przypadków. W konsekwencji może nawet prowadzić do śmierci naszego kociaka. Dlatego, też wszelkie jego przypadki należy jak najszybciej konsultować z lekarzem specjalistą. Jak jednak rozpoznać, że nasz kot ma katar?

Koci katar to nie psikanie!

Ludzki katar rozpoznajemy poprzez psikanie i cieknącą ciecz z nosa. U kotów sprawdza się jedynie drugi element. Mianowicie ciągle cieknąca ciecz z nosa oraz załzawione oczy to początek choroby, jaką jest koci katar. Dokładniej rzecz biorąc zakażenie dróg oddechowych u kociaka. A zatem bardzo poważne schorzenie. Jest ono spowodowane przez calciwirusy i herperwirusy, które odpowiadają za to zakażenie. Nasz kot może się nimi zarazić zarówno od innego kota jak i od nas samych. Można je, bowiem przynieść do domu chociażby na butach, ubraniu czy też na jakiś innych przedmiotach przenosząc je od jakiegoś innego zarażonego kota. Zakażeniu kocim katarem może, więc ulec nawet osobnik, który nie wychodzi z domu. Poinformują o tym wspomniane wcześniej objawy, które w pierwszej kolejności należy skonsultować podczas wizyty u lekarza specjalisty – weterynarza.

Przebieg choroby

Początki choroby u kota nie są specjalnie trudne. Występuje wspomniane wcześniej łzawienie z oczu czy też wydzielina z nosa. Objawy te jednak mogą się nasilić a także zmienić w zależności od różnych czynników. Przede wszystkim wiek kota, jego ogólna kondycja, odporność czy też masa ciała mają znaczący wpływ na nie. Zamienia się ona potem w ropne wydzieliny z oczy i nosa, osowiałość oraz brak apetytu a w konsekwencji utratę masę ciała u kota. A to nie jedyne przypadki. Po jakimś czasie może, bowiem dojść nawet do ogólnego zakażenia płuc i ciężkimi powikłaniami u kota.

Rozpoznanie i leczenie

Ogólne leczenie odbywa się na podstawie antybiotyków i innych środków przepisanych przez lekarza weterynarii. Dobrze rozpoznany koci katar jest całkowicie uleczalny i nie powinien spowodować większych uszkodzeń w organizmie kociaka. Ważne jest jedynie, aby dokładnie obserwować pupila i zweryfikować wszystkie objawy.